Laboratorija kompanije PIP Food Group doo Novi Sad je farinološka laboratorija u kojoj se obavljaju reološka ispitivinja testa i kvalitet brašna.

Opremljena je najsavremenijim uređajima: farinograf, ekstenzograf, amilograf, uređaj za ispiranje glutena, uređaj za određivanje broja padanja, miksolab. Pored analiza brašna, koje radimo za potrebe naše proizvodnje, radimo i analize brašna za naše korisnike.

Na osnovu parametara i kvaliteta brašna, a na zahtev korisnika, pravimo namenske poboljšivače. Takođe se rade redovne analize kontrole kvaliteta gotovih proizvoda, kao i analize vezane za razvoj novih proizvoda.


Farinograf

Na farinografu radimo ispitivanja i analize putem kojih se dobijaju parametri kvaliteta brašna kao što su moć upijanja vode, stepen omekšanja testa, kvalitetna grupa, koji ukazuju posredno na kvalitet proteina u brašnu i ponašanje brašna tokom zamesa i odmaranja.

Ekstenzograf

Na ekstenzografu radimo ispitivanja i analize putem kojih se dobijaju parametri kvaliteta testa kao što su energija, otpor, rastegljivost i odnosni broj, koji posredno ukazuju na ponašanja testa tokom fermentacije i pečenja.

Uređaj za određivanje broja padanja

Na uređaju za određivanje broja padanja radimo ispitivanja i analize koji daju parametre brašna koji direktno ukazuju na sadržaj amilolitičkih enzima u brašnu i ponašanje gotovog proizvoda pri fermentaciji i pečenju, kao i na brzinu starenja pekarskih proizvoda.

 

Uređaj za ispiranje glutena

Analizom brašna na uređaju za ispiranje glutena dobijamo podatke o količini vlažnog glutena u brašnu i vrednosti gluten indeksa.

Miksolab

Mixolab je instrument koji omogućava merenje karakteristika testa pod naponom uz različite profile mešanja i temperatura. Dobijeni podaci daju vredne informacije o apsorpciji vode, jačini proteina i ponašanju skorba (želatinizacija i retrogradacija). Uređaj se koristi za različite svrhe, uključujući razvoj proizvoda bez glutena, karakteristike vitalnog glutena, razvoj enzima, proučavanje integralnog brašna i, naravno, kontrolu kvaliteta pšeničnog brašna.

 

PRIMENA MIXOLABA

  • Klasifikacija pšenice po kvalitetu
  • Klasifikacija durum krupice po kvalitetu 
  • Klasifikacija brašna po kvalitetu
  • Karakterizacija poboljšivača, smeša, postupka i drugih proizvoda.

  Miksolabom se određuje uticaj hidratacije, mehaničke obrade i termičkog tretmana na strukturna svojstva brašna sa i bez dodatka poboljšivača. Miksolabom se na uzorku brašna simulira proces proizvodnje, tako što se registruju promene na testu tokom dodatka vode, mešanja, zagrevanja i hlađenja.

Na miksolabu se sa malom količinom uzorka (oko 50 g brašna) dobija potpuna informacija o karakteristikama brašna, predviđajući ponašanje testa tokom mešenja i pečenja.


Naši Tehnolozi

Saša Tanović

RUKOVODILAC TEHNOLOGIJE I RAZVOJA

 [email protected]

Nikolina Mandić

MENADŽER KONTOLE KVALITETA PROIZVODA

 [email protected]

Andrea Kardelis

LABORANT

 [email protected]